Rekolekcje na co dzień
Późnośredniowieczny termin recollectio oznaczał „wewnętrzne skupienie” – celem rekolekcji jest skupienie się na Bogu poprzez modlitwę i wsłuchiwanie się w Słowo Boże. Nie każdy może sobie pozwolić na wyjazd na rekolekcje tygodniowe czy nawet weekendowe. Dlatego postanowiłem zaoferować rekolekcje na co dzień – pięciotygodniowy program rekolekcji, które można połączyć z codziennymi obowiązkami i zadaniami. Jest to zresztą ideał reformacji luterańskiej – połączenie wewnętrznego życia, skupionego na Jezusie Chrystusie, z aktywnością zewnętrzną, podejmowaniem wszystkich wyzwań codziennego życia. Tak właśnie może łączyć się ze sobą miłość do Boga i do bliźniego.
Jak to wygląda?
W praktyce każdy uczestnik przez okres pięciu tygodni deklaruje się poświęcić dziennie 20-30 min na realizowanie programu rekolekcji, który składa się ze studiowania Biblii, modlitwy, duchowych ćwiczeń i pogłębionego świętowania niedzieli. Najlepszym sposobem na przejście tego programu jest dołączenie do grupy, która spotyka się raz na tydzień, żeby w otwarty sposób porozmawiać o swoich doświadczeniach, sukcesach i porażkach, odkryciach i wyzwaniach w przechodzeniu przez program rekolekcji. Tam, gdzie to możliwe, dobrze jest uzupełnić rekolekcje na co dzień indywidualnym spotkaniem, a jeszcze lepiej spotkaniami, z duchowym przewodnikiem lub duszpasterzem.
Formy i rodzaje
Rekolekcje codzienne mogą być powiązane z okresami roku liturgicznego – jak np. z Adwentem, przygotowując do głębszego przeżycia Bożego Narodzenia, czy też skupiać się na jakimś temacie w życiu duchowym, biblijnej postaci czy temacie księgi biblijnej.
Najchętniej widziałbym spotkania stacjonarne grup i powiązanie ich z lokalnymi parafiami, co jednak w sytuacji pandemii i konieczności przenoszenia znacznej części aktywności w przestrzeń internetu było utrudnione. Z tego powodu zdecydowałem o poprowadzeniu rekolekcji codziennych w Adwencie 2020 roku w formie elektronicznej i zaproponowaniu zdalnych spotkań, które zdały egzamin.
Obecnie zachęcam do prowadzenia spotkań na żywo, a jedynie tam, gdzie nie jest to z jakichś powodów możliwe, do prowadzenia spotkań grup w formie zdalnej. Szczegółowe informacje w zakładce Adwent 2024.