Witaj na stronie poświęconej drodze poszukiwania Boga!

To poszukiwanie mieści się w luterańskiej tradycji wyznawania chrześcijaństwa. Centralną rolę odgrywa zanurzenie w Piśmie Świętym i modlitwie, w których szukamy spotkania ze Zmartwychwstałym Jezusem Chrystusem. Jest to tak zwane żywe Słowo Ewangelii, dobrej wiadomości o Bogu, który poświęcił wszystko, żeby dać człowiekowi dostęp do prawdziwego życia.

Strona jest prowadzona przez ks. Grzegorza Olka, duchownego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP (więcej: przewodnik)

Co znajdziesz na tej stronie?

Na tej stronie znajdziesz ofertę rekolekcji w ciszy, rekolekcji weekendowych (wkrótce) oraz rekolekcji codziennych.

Rekolekcje tworzą przestrzeń na przeżywanie pogłębionej modlitwy i spotkania z Bogiem w Jego Słowie w formie tygodniowej, weekendowej lub rozłożonej na dłuższy czas w życiu codziennym. Obraz Bożego ogrodu jest moim własnym ujęciem tego, jak traktować Biblię jako przestrzeń spotkania z Bogiem.

Na stronie będę także zamieszczał teksty, cytaty i opracowania istotnych tematów życia duchowego, których w historii Kościoła powszechnego było i jest bardzo wiele, a do których, o ile są do pogodzenia z Ewangelią o usprawiedliwieniu przez wiarę w Chrystusa, tradycja luterańska jest pozytywnie nastawiona.

W duchowym życiu kluczową rolę odgrywa pragnienie.

Pragnienie czegoś więcej niż to, czego dotychczas doświadczyłem. Pragnienie, które każe wyruszyć na poszukiwanie, pytać, szukać i otwierać się na to, co nowe. Pragnienie wyjścia z kryzysu, impasu i chaosu. Na pewnym etapie okazuje się jednak, że chodzi o coś więcej – szukamy więzi z samym Bogiem i szukamy nowego sposobu przeżywania duchowości.

Bardzo ciekawe słowa Jezusa o pragnieniu przekazał Ewangelista Jan:

Jeśli ktoś pragnie, niech przyjdzie do mnie

i niech pije ten, kto wierzy we mnie.

Jak powiedziało Pismo:

Rzeki żywej wody popłyną z jego wnętrza.

Ewangelia Jana 7,39-40 (tłum. własne)

Duchowe znaczenie pragnienia

Pragnienie to początek i bardzo ważny element duchowego życia. Zbyt wielu ludzi doświadczyło chrześcijaństwa jako religii przymusu, w której wnętrze człowieka odgrywa drugorzędną rolę. Tymczasem wiara to odkrycie, że to o moje życie chodzi, że to moje różne pragnienia i tęsknoty na głębszym poziomie są tak naprawdę poszukiwaniem samego Boga. To odkrycie, że tylko On jest odpowiedzią na moje najgłębsze życiowe pytania.

Tak naprawdę to nawet nie jest moje pragnienie Boga. To raczej odkrycie Bożego pragnienia więzi ze mną, zaproszenia do przeżywania z Nim życia i do odkrywania życia w Nim. Rekolekcje mają sens wtedy, kiedy pojawia się pragnienie. Pragnienie zmiany, pragnienie powrotu, pragnienie czegoś więcej niż to, czego dotychczas doświadczyłem w życiu. Tylko ten, kto pragnie i szuka, może znaleźć Boga i siebie samego…